Přejít k hlavnímu obsahu

O iniciativě

Energetická chudoba ohrožuje v aktuální situaci mnoho z nás. Abychom ve zdraví přežili tuto zimu i tu příští, potřebujeme si vzájemně pomáhat a prosazovat řešení, která zajistí dostatek energie k důstojnému životu všem a neohrozí přitom zdraví naší planety. 

Proto jsme spojili síly a vznikla iniciativa Energie lidem, jejíž cílem je snižovat dopady energetické chudoby a prosadit řešení, jenž umožní rozvoj čisté a dostupné energie pro všechny. 

Přidejte se k iniciativě Energie lidem proti energetické chudobě a za čistou a dostupnou energii pro všechny!
 

Kdo jsme

Iniciativa Energie lidem vznikla spojením ekologických a sociálních organizací. Naším cílem je řešit dopady rostoucích cen energií a energetické chudoby v následujících měsících a prosazovat systémová řešení. 

Co situaci způsobilo

Ruská invaze na Ukrajinu žene ceny fosilních paliv vzhůru, lidem se zvyšují výdaje na život a nejsou pak schopni uhradit rostoucí účty za energie. Ale energetická chudoba je dlouhodobý problém, růstem cen jí již před krizí čelilo přes 900 tisíc Čechů a Češek. Zvyšování cen energií od loňského podzimu způsobilo finanční potíže u 53 procent českých domácností. Problémy se netýkají jen lidí, kteří se s příjmy pohybují na hranici chudoby. Zasahují značně už i střední třídu. Problémy mají samoživitelky, chudé rodiny či senioři a seniorky žijící o samotě. Je potřeba jim podat pomocnou ruku, aby zvládli nejbližší zimy a následně, aby se zbavili závislosti na drahých fosilních palivech. 

Každý z nás může alespoň trochu srazit svou spotřebu energie. Můžeme si pomoci i jednoduchými úpravami v domě či bytě, které dále sníží plýtvání. Není také vůbec ostuda přihlásit se o finanční pomoc od státu. Hlavní odpovědnost však nese stát, který má možnosti jak srazit ceny elektřiny a plynu (i zisky energetických firem).

Jak situaci řešit dlouhodobě

Stát dlouhodobě zanedbává úspory energie či náhradu drahých fosilních paliv obnovitelnými zdroji. Tato situace tak otevírá příležitost pro hledání řešení založených na obnovitelných zdrojích, systémových úsporách a demokratizaci energetiky. Ty ale naráží na administrativní a ekonomické překážky. S rostoucími cenami energií a potřebou odříznout se od dodávek plynu z Ruska tak hrozí, že se problém energetické chudoby a dostupnosti energií ještě prohloubí. 

Iniciativa Energie lidem! v této krizové situaci pomáhá, podporuje vzájemnou solidaritu a ukazuje, jak srazit spotřebu drahé energie, získat finanční kompenzaci a zároveň prosazuje systémová opatření.

Chcete politikům vzkázat naše požadavky osobně? Tak přijďte na demonstraci UŽ NIKDY tak drahou zimu: proti energetické chudobě, za čistou energii a bydlení pro všechny!

Co požadujeme

Zasáhnout do trhu!
Zajistit, že lidé nebudou nuceni vybírat si mezi teplem a jídlem
Chránit domácnosti, které jsou ohrožené energetickou chudobou. Požadujeme zákaz odpojování od energií a sociální ceny!
Chránit právo na bydlení. Zajistit, že nikdo kvůli současné krizi neskončí na ulici
Přijmout zákon o podpoře v bydlení
Výrazně navýšit zdroje pro sociální a dostupné bydlení
Podporovat domácnosti v šetření
Podpořit domácnosti, které chtějí být energeticky soběstačné
Podpořit rozvoj komunitní energetiky z obnovitelných zdrojů
Vypracovat státní energetickou koncepci, založenou na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů energie a rozvoji komunitní energetiky
Požadavky ke stažení

Kontakt pro media

Aleš Miklík 
Hnutí DUHA
+420 604 131 131