Přejít k hlavnímu obsahu

Změna dodavatele

Ilustrační ikona - Změna dodavatele

Uvažujete-li o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, proveďte nejdříve porovnání aktuálně dostupných produktů. 

V případě elektřiny nabízí porovnání Energetický regulační úřad na internetové adrese: https://www.eru.cz/srovnani-nabidek-elektriny. 

V případě zemního plynu poskytuje srovnání odborný portál TZB-info na adrese: https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/dodavka-zemniho-plynu-porovnani-nabidek.

Konkrétní kroky je vhodné konzultovat s poradenským servisem spotřebitelských organizací, například dTest přináší stručný návod zde: https://www.dtest.cz/clanek-8222/jak-na-zmenu-dodavatele-energii).

Jedním z motivů pro změnu dodavatele může být ukončení fixace ceny podle smlouvy uzavřené v minulých letech. V tomto případě je určitě vhodné porovnat nabídku dosavadního dodavatele s ostatními nabídkami. Skutečnost, že po ukončení fixace cena naroste, nemusí znamenat možnost výhodnějšího nákupu u konkurence. Řada dodavatelů má pro stávající zákazníky výhodnější nabídku než pro nové.

Trendem posledních měsíců jsou produkty vázané na spotovou cenu (někdy též nazývané jako produkty s tržní, flexibilní cenou nebo podle burzy). Zájemci o tyto produkty by si měli být vědomi, že jejich objednání je spojeno s významným rizikem. Při růstu spotových cen na burze platí odběratelé vyšší účty, při jejich poklesu pak nižší. Vzhledem k nestabilitě energetických trhů v posledních měsících nejsou produkty vázané na spotovou cenu nejsou vhodné pro zákazníky, kteří potřebují spolehlivě plánovat své výdaje. Zákazník, který se rozhodne riskovat a smlouvu o produktu vázaném na spotovou cenu uzavřít, by měl dbát na možnost smlouvu vypovědět v případě, že se cena na burze bude vyvíjet nepříznivě. 

Cenu na trhu pro každou hodinu určuje na nadcházející den Operátor trhu s elektřinou a najdete jí na jeho stránkách: https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh
Přesto, že se cena na trhu mění každou hodinu, většina lidí nemá chytrý elektroměr a tak v případě spotové ceny neušetří tím, že bude zapínat spotřebiče v hodinách, kdy je levnější. Platba za spotovou elektřinu se totiž počítá z průměru cen v celém období mezi odečty elektroměru. 

Při výběru dodavatele buďte velmi obezřetní. Současná doba napomáhá působení nejrůznějších neseriózních subjektů. Nenechte se zlákat podezřele výhodnými nabídkami při podomním prodeji, případně přes telefon. Pečlivě si vše prostudujte a případně se o Vašem rozhodnutí poraďte. Před podpisem smlouvy byste se měli dobře seznámit s podmínkami obsaženými nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. Sledujte informace a rady odborníků publikované v seriózních médiích. Jak se již mnozí přesvědčili, cena by neměla být jediným kritériem výběru. 

Pokud uzavřete smlouvu dálkově (přes internet, email, telefon), máte nárok do 14 dnů od smlouvy odstoupit bez udání důvodů. Smlouvu vypovězte stejným způsobem, jako jste smlouvu uzavřeli a raději i písemně doporučeným dopisem. Pozor ale, pokud nebudete mít odběr elektřiny krytý platnou smlouvou, může se jednat o černý odběr, který je pokutován.