Přejít k hlavnímu obsahu

Vytápět na zdravou příjemnou teplotu

Ilustrační ikona - Vytápějte na zdravou příjemnou teplotu

Proč přetápět domácnost na zbytečně vysokou teplotu? Není to zdravé a je to drahé. Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie na vytápění. 
Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí pro průměrného Středoevropana je v obývacím pokoji kolem 20 °C (na 18 °C se dá bez problémů zvyknout), v ložnici 17-18 °C a na chodbách 15 °C – zejména v ložnici a na chodbách lze volit i nižší hodnoty. Prostory, ve kterých se běžně nikdo nezdržuje, se vyplatí jen temperovat, tedy udržovat teplotu jen na úrovni kolem pěti stupňů, aby nedošlo k zamrznutí vody v trubkách.

Zejména v místnostech, kde může docházet k přetápění kvůli nepravidelným zdrojům tepla (například v kuchyni kvůli vaření nebo díky slunečnímu svitu a kvalitním oknům), se vyplatí instalace termostatických hlavic na radiátory. Termostatická hlavice automaticky omezí průtok topné vody radiátorem ve chvíli, kdy teplota v místnosti překročí nastavenou hodnotu. Při výběru termostatické hlavice je třeba zkontrolovat, zda rozmezí nastavitelných teplot odpovídá našim požadavkům. Dále si musíme uvědomit, že termostatická hlavice neslouží k ručnímu ovládání radiátoru - po nastavení požadované teploty je třeba ji nechat pracovat. Termostatickou hlavici neinstalujeme v místnosti, kde je umístěn pokojový termostat. Cena jedné termostatické hlavice se pohybuje kolem pěti set korun.